top of page

Májové novinky a naše tipy

Pro dospělé a pro děti, včetně vítězů Magnesia Litera

Hella.jpg
ProsteVztahy.jpg
Odvaha.jpg
Eva789_big.jpg
Bijak.jpg
MysacekMo.jpg
MysakJulian.jpg
SlonikAbebe.jpg
PocityvNoci.jpg
KocourekChloupek.jpg
MarielSaty.jpg
Myko.jpg
BlbaVendula.jpg
Murtagh.jpg

Pro dospělé

 

 

Šikmý kostel 3 - Románová kronika ztraceného města, léta 1945–1961.  
Karin Lednická (Bílá vrána 2024)

Dlouho očekávaný třetí díl dramatické historické série ze složitého období dějin v opomíjeném regionu.
Z anotace: Jak dlouho trvá válka po tom, co skončí? Navždy, pokud jí člověk prošel. Ptejme se spíše, jak může zaplnit prázdnotu po zavražděných blízkých nebo po uneseném dítěti. Čím bude zahánět vzpomínky na děsivý teror Němců nebo nechtěnou tělesnou lásku Rusů. Někdo všechno zamkne na dno duše a ráno co ráno si namlouvá, že co bylo, bylo, teď je prostě třeba jít dál. Jiný se nechá zahltit žalem; další přetaví prožité v nenávist. A ještě jiný ve víru, že to bude právě on, kdo pomůže vytvořit nový, lepší svět. … A jak dlouho trvá, než se ztratí dvacetitisícové město?

 

 

Hella                                                                               

Alena Machoninová (Maraton 2023)

Vítěz hlavní ceny Magnesia Litera 2024.

Autofikční próza vychází z pohnutého života české Židovky Heleny Helly Frischerové, která strávila 10 let v sovětském lágru a po propuštění žila v Moskvě. Vypravěčka se po marné snaze zrekonstruovat lidský osud z historických pramenů a dokumentů uchyluje k prověřování životní zkušenosti sama na sobě a zjišťuje že společných momentů je dost na pomyslný dialog s Hellou.

 

 

Prostě vztahy                                                                               

Honza Vojtko (Paseka 2024)

Nová kniha známého párového terapeuta. Po titulech Vztahy a mýty (2020) a Vztahy a pasti (2022), které se více zaměřují právě na vztahy v páru, se nová kniha soustředí na vztahy obecně.

Anotace napoví: „Jsem opravdu stejná jako matka?“ „Máš radši zvířata než lidi!“ „Nemít prachy? Vadí!“ „Ty jsi víc v práci než doma...“

Dívá se na vztahy z širší, pro někoho možná překvapivé perspektivy: navazujeme je totiž s živými bytostmi i neživými předměty. Dovedeme si vytvořit pouto s časem, s bohem, ale podobné vazby vytváříme také k penězům a s vervou kupíme majetek. Jak moc nás při vytváření jakýchkoliv vztahů ovlivňují pouta v rámci rodiny? Proč je pro někoho práce nutné zlo a pro jiné druhý domov? Proč nás rozčilují zlozvyky některých kolegů? A můžeme vztahy nenavazovat?

 

 

Odvaha                                                                               

Markéta Lukášková (Motto 2024)

Nová kniha populární autorky a podcasterky.

Anotace: Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?

Od autorky můžete znát: Co vás v dějáku nenaučili (vychází z podcastu Příběh, který se opravdu stal), Losos v kaluži, Panda v nesnázích, Majonéza k snídani a další.

 

 

Eva                                                                                             

Verena Kessler (Prostor 2024)

Román o různých pohledech na mateřství sklízí nadšené reakce i díky skvělé čtivosti.

Anotace: Jaké jsou argumenty pro a proti, aby se dnes rodily děti? Román přináší příběh v mnohém velmi odlišných žen, které na tuto otázku nacházejí vlastní odpovědi. Co kdyby Sina nemohla otěhotnět? Co kdyby Mona nikdy neměla děti? Byl by svět v důsledku toho lepší? Klimatická aktivistka a učitelka Eva Lohausová souhlasí, neboť podle jejího názoru může naši planetu zachránit jen zastavení rození dalších a dalších dětí. Zatímco ona se potýká s důsledky své vize, pro mnohé lidi v jejím okolí radikální, sestry Sina a Mona bojují se svými vlastními životními plány. Zdálky si závidí, zblízka se litují a společně se snaží vzdorovat odpovědnosti a tlaku očekávání. Ale teprve setkání s Moninou novou sousedkou pohled na mateřství skutečně mění.

 

 

Biják: Jak se dělá velkofilm                                                             

Tom Hanks (Motto 2024)

Tom Hanks vydává už druhou knihu, tentokrát z prostředí, které zná jako své boty.

Anotace: Zábavný i dojemný román z filmového světa v režii oscarového herce Toma Hankse. Úvodní scéna: Píše se rok 1947. Nečekaná návštěva strýce Boba, bývalého mariňáka, zanechá v pětiletém Robbym silný dojem. Střih: Rok 1970. Z Robbyho je tvůrce undergroundových komiksů. Opětovné setkání se strýcem inspiruje jeho nové dílo. Střih: Současnost. Úspěšný režisér objeví hipísácký komiks ze sedmdesátých let a začne podle něj točit akční trhák. Na place se sejdou arogantní představitel hlavní role, krásná superhrdinka a houf dalších postaviček – od herců po členy filmového štábu. Kamera jede. Akce!

Pro děti

 

Myšáček Mo                            1.5+                                                           

Yayo Kawamura (Host 2024)

Roztomilá hledací knížka s okénky, které odolají i menším dětem.

Z anotace: Myšáček Mo bydlí ve stromovém domku ve vesničce Dubňany. Jeho největším kamarádem je plyšový Tygřík. Nehnou se od sebe ani na krok. Od rána do večera s nimi můžeš prožívat různé všední i nevšední události. Podíváš se do školky, na trh, k jezeru i na večerní koncert na radnici. A nejen to — díky odklápěcím okénkům nahlédneš i dovnitř! Oblíbený formát hledacích knížek doplněný o otevírací okénka, osloví všechny milovníky Roku v lese nebo knížek Jaro. Léto, Podzim, Zima.

 

Myšák jménem Julian          3+, první čtení                   

Joe Todd-Stanton (CPress 2019)

Oprašujeme tuhle překrásnou knížku pro děti, o malém myšákovi, který se vyhýbá všem, až mu jednou skončí zaseknutý v noře lišák, který ho chtěl sežrat. Zatímco se oba snaží situaci nějak vyřešit, zjišťují, že jim spolu vlastně není vůbec špatně. Zachrání Julian lišáka? A jak se mu lišák odvděčí? Zůstanou přáteli, nebo jak to s nimi dopadne?

 

Sloník Abebe                    3+, první čtení                     

Adam Illés, Adrián Macho (CPress 2024)

Sloník Abebe má žízeň, voda je vzdálená vzpomínka, jen nejstarší slonice si matně vybavuje legendu o velikém jezeře daleko za obzorem. Abebe se s věrným kamarádem papouškem Olem vydává na cestu k jezeru. Jak putují stále dál, potkávají další zvířecí kamarády, až je jich nakonec pěkná skupinka. Jestlipak se jim podaří k vytoužené vodě dojít?

Adriána Macha můžete znát jako autora knihy o velrybce Gerdě.

 

Co dělají pocity v noci?         3+, první čtení 

Tina Oziewicz, Aleksandra Zajᶏc (Host 2024)

Pokračování skvělého titulu Co dělají pocity?. Co dělá v noci Naděje, Bezstarostnost, Strach, Odvaha nebo Vzdor? Nádherně ilustrovaný průvodce rozmanitými emocemi, které budete chtít všechny obejmout.

Z anotace: Svět pocitů prozkoumává stále více lidí. Ví ale někdo, co se v něm odehrává… po setmění? Co je tohle za bytůstky? Malé, legrační, baculaté a tak huňaté, že byste je nejradši objali. (No dobrá… možná ne všechny.) Určitě je znáte. Jsou to pocity. V každodenním shonu na své emoce často zapomínáme. Tina Oziewiczová a Aleksandra Zającová nám je poeticky, citlivě a něžně připomínají. Nahlédněte do světa pocitů a poznejte je trochu blíž, z nezvyklého pohledu. Díky tomu potom lépe porozumíte i sami sobě.

 

Cesta kocourka Chloupka         3+, první čtení                             

Čche Jondžu (Host 2024)

Kocourek se chystá ke spánku, když za oknem zahlédne usměvavé světýlko, které najednou zase zmizí. Chloupek je tak hrozně zvědavý, že se okamžitě vypraví světýlko znovu najít. V nočním lese potkává další zvířata, každé mu dá nějakou radu a něco na cestu, úplně všichni ho ale varují před velkým zlým medvědem, na kterého je třeba si dát pozor. Co je to za světýlko, a jak to nakonec dopadlo s medvěděm se dozvíte v téhle překrásně vypravené knížce od korejské autorky a ilustrátorky.

Mariel a ztracené šaty                4+, první čtení

Maxine Rose Chur, Jeanne B. De Sainte Marie (Fragment 2024)

Poznejte s myškou Mariel zásadní pařížské památky kreativním způsobem. Mariel šije šaty, inspirované právě ikonickými stavbami a kromě módy nebude chybět ani dobrodružství.

Anotace: Myška Mariel dostala nabídku snů. Paní Sooree ji požádala, aby pro jejích devět dcer ušila devatero šatů, ve kterých půjdou na ples. Mariel pilně pracuje, a když má vše hotovo, dopřeje si zasloužený spánek. Po probuzení však nevěří svým očím. Šaty jsou pryč! Myšce nezbývá nic jiného než překonat strach z výšek a s pomocí svého kamaráda holuba Pierra vyrazit hledat šaty, které po celé Paříži rozfoukal neposedný vítr…

 

Myko: Kompletní zpravodaj ze světa hub Ročník 1             6+, 9+, pro celou rodinu        Jiří Dvořák, Daniela Olejníková (Baobab 2023)

Vítěz Magnesia Litera 2024 pro děti a mládež.

Originálně zpracovaná encyklopedie hub, pojatá jako vědecký magazín psaný samotnými houbami.

Anotace: Jsou důvtipné, inteligentní, komunikují a propojují se spolu na obrovské vzdálenosti, rozkládají i stavějí, mizí a zase se objevují, přizpůsobují se a proměňují, přežívají bez ničeho, nepříteli se brání mírumilovnými způsoby, léčí sebe i druhé, jsou krásné, rozmanité a tajuplné (jak málo o nich víme!). Houby! V tomto zpravodajství ze světa hub se dozvíte vše, o čem jste ani nesnili, a zjistíte, že my lidé jsme zralí na zásadní proměnu. Vezměme si příklad z hub!

 

Blbá Vendula                            6+ 

Noemi Cupalová, Eva Horská (Běžíliška 2023)

Výrazným způsobem zpracovaná kniha, která otvírá spoustu důležitých a těžkých témat. Je vždycky ten nesnesitelný opravdu špatný? Nestojí za agresivním chováním třeba poraněná dětská duše? Příběh má dvě varianty, jak může dopadnout, odráží tím realitu, ve které taky často záleží, jestli najdeme pochopení a pomoc nebo ne.

Anotace: Nikdo už neví, jestli to začalo protivnou Vendulou, nebo nepřátelskými spolužáky. Jisté je, že kamarádství s neřádem, drobným stvořením zrozeným z odpadkového koše, celou věc jenom zhoršilo. Neřádova přítomnost totiž Vendule dodává sebejistotu k nevybíravému odrážení drobných křivd. Co na to okolí? Rodiče mohou trestat, učitelé ponižovat a spolužáci trápit. Může se ale také najít někdo, kdo Vendulu zkusí pochopit. Neřád s Vendulou zůstává v obou barevně odlišených variantách příběhu, jen v jedné se mu ale dokáže Vendula vzepřít, vztahy s okolím urovnat, najít nové přátele a spolu s nimi i chuť chovat se jinak.

 

 

Pro všechny bonus na závěr

 

Murtagh                                   10+, i pro fanoušky Eragona a Dračích jezdců

Christopher Paolini (Fragment 2024)

Po dlouhých letech se vracíme do Alagaёsie, země dračích jezdců. Tentokrát ve společnosti Murtagha, Eragonova nevlastního bratra, který nemá úplně dobrou pověst.

Anotace: Pro Dračího jezdce Murtagha a jeho draka Trna už není na světě bezpečno. Zlý král byl svržen a z nich se stali vyděděnci. Po celé zemi se navíc začínají šířit zvěsti o pukající zemi a zápachu síry, který se vznáší ve vzduchu. Zdá se, že ve stínech Alagaësie se skrývá cosi zlého. A tak začíná epická cesta do známých i neprobádaných krajů, kde budou muset Murtagh a Trn použít všechny zbraně ze svého arzenálu, aby našli a přelstili tajemnou čarodějnici. Čarodějnici, která je mnohem mocnější, než se zdá.
Další knihy ze série: Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance

Fotografie a texty z anotací převzaty z propagačních materiálů distributorů a mohou se na ně vztahovat autorská práva.

Májové dospělí
Májové děti

Co číst v zimě nového roku?

Pár novinek a taky naše osvědčené tipy

co-je-odtud-videt.jpg
v-zajeti-zimy.jpg
pankaplan.jpg
kdo-se-postara-o-annu.jpg
trapeni-vseho-druhu.jpg
ve-stinu-hvozdu.jpg
fosilie.jpg
josefinevsinchnilzou.jpg
cokoladova-krev.jpg
0087780049_A101Z0F0006914_vsechny-cesty-vedou-do-santiaga--2d.jpg
v-pasti-pohlavi-o-politice-peci-sexu-nasili-a-postaveni-zen-v-cesku.jpg
prazdniny-v-cesku.jpg
a10110F0002191_ela-a-nocni-svetylka_obalka-v.jpg
Lily_V.jpg
ver-si.jpg
vesmirnicek-aneb-usiname-s-vedou.jpg
0035842088_Justynka_V.jpg
minaanahodnikolemjdouci.jpg
0054408162_Cesta z Osemetna.jpg
mlsne-medvedi-pribehy-vzhuru-na-pol.jpg
dobrodruh.jpg
bajecne-nerozumne-dobrodruzstvi.jpg
julieazralok.jpg
divka-z-inkoustu-a-hvezd.jpg
leila-a-modra-liska.jpg
az-prejde-zima.jpg

Mariana Leky: Co je odtud vidět                                                    Prostor, 312 stran

O čem: Kniha o lidech, o jejich vztazích, o lásce a přátelství, z malé německé vesnice v devadesátkách. Shrnutí zní možná banálně, ale je to úchvatně napsaná sonda do lidských povah a vztahů. Tady o ní psala Teri na instagramu a jistě přesvědčí i vás, abyste si ji přečetli. //
Autorčina novinka Trápení všeho druhu (Prostor, 176 stran): Sloupky, které Mariana Leky psala pro německý časopis Psychologie heute.

 

 

Naomi Novik: V zajetí zimy                                                               Host, 479 stran

O čem: Slovanská mytologie a dvě silné ženské hrdinky, jejichž příběhy se postupně spletou dohromady v knize, ze které na vás dýchne pohádková zima a nebudete chtít přestat číst.

Další knihy autorky: Ve stínu Hvozdu, Trilogie Scholomancie

 

 

Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád                                     Argo, 344 stran

O čem: Pokud se potřebujete pořádně zasmát, třída aspirantů na americké jazykové zkoušky je ten správný společník. Samozřejmě kromě veselých přeřeků a kulturních nedorozumění je to taky moc hezká studie lidí.

Michal Kašpárek: Fosilie                                                                   Paseka, 184 stran

O čem: Je možné překlenout generační nedorozumění dědy rozesílače řetězových e-mailů, táty fanouška vědeckého pokroku a dcery bojující za záchranu klimatu? Hledat odpověď můžete s Michalem Kašpárkem. Vidět před sebou tři různorodé názorové linky tak pěkně černé na bílém se snaží otvírat bubliny, ve kterých se svět vznáší.

 

Kateřina Pantovič: Kdo se postará o Annu                                      Motto, 206 stran

O čem: Sebevražda, reinkarnace, akvarijní rybka, putování po domácnostech. Zní vám to trochu nepravděpodobně? Autorka píše vždy s úžasnou lehkostí, nadhledem a vtipem a umožňuje tak prozkoumat i vážnější témata.
Od Kateřiny Pantovič doporučujeme ještě Josefíně všichni lžou a také její dvě dětské knihy Justýnka a asistenční jednorožec, s ilustracemi Lény Brauner (víc v tipech na dětské knihy), a Mína a náhodní kolemjdoucí.

Radka Denemarková: Čokoládová krev                                             Host, 528 stran

O čem: Trochu utajená novinka renomované české autorky vyšla těsně před Vánoci a tak možná malinko unikla pozornosti. Jedná se o komplexní román odehrávající se v průběhu 19. století. Na třech postavách Johnovi D. Rockefellerovi, George Sand a Boženě Němcové nám ukazuje ani ne tak historické události, ale spíš témata, která jsou ve společnosti stejně zásadní i v současnosti – svoboda žen, bezohledná moc peněz, neviditelnost chudoby a neporazitelná síla umění.

Silvie Lauder: V pasti pohlaví                                                                       Host, 397 stran
O čem: Kniha Sylvie Lauder, reportérky Respektu, se umístila snad ve všech loňských knižních žebříčcích. Novinářka mapuje hlavně postavení žen (ale i mužů) v české společnosti, ukazuje, na čem se ženská emacipace v Česku zadrhla, a je zásadním českým dílem, pokud se chcete v tématu zorientovat.

Ladislav Zibura: Všechny cesty vedou do Santiaga                           Kniha Zlín, 336 stran

O čem: Knihy známého cestovatele přinesou vždycky nadhled a pořádnou dávku humoru a soustředí se spíš na poznání lidí spjatých s konkrétními místy. Ladislav Zibura se podruhé vydal na pouť do Santiaga de Compostela, a sepsal o tom zatím svou asi nejosobnější knihu.

 
 
 
Dětské knížky

Lucy Fleming: Ela a noční světýlka // Lily, víla z tůňky      3+         Albatros, 40 stran obě   O čem: Tyhle dvě knížky jsou u nás doma stálice, a to i přesto, že jsou primárně určené mladším čtenářům tak od 3 let. Hlavním lákadlem jsou tedy obrázky, kterou jsou tak překrásné, že byste v nich chtěli bydlet. Ela je noční můra – víla, která rozdává lidem v noci světlo, aby se nebáli tmy. Sama touží po slunci, ale nesmí ho ani spatřit, dokud nepotká skvělé přátele. Lily je vodní víla a stará se o tůňku, aby byla bezpečná a čistá pro všechny obyvatele. Co když ale přijde bouřka a napáchá velké škody? Ještě že se Lily má o koho opřít. Nechte se taky okouzlit.

 

Chris Saunders: Věř si                                                           3+            Rebo, 32 stran
O čem: Povzbuzení ve verších s těmi nejroztomilejšími obrázky ve společnosti lenochoda, co hledá svůj talent. Nejdřív se snaží inspirovat u kamarádů, ale nakonec určitě zjistí, že „dost už bylo opičení, v něm cesta k úspěchu není.“

 

 

 

Petr Brož: Vesmírníček                                                          7+            Drobek, 160 stran
aneb Usínáme s vědou

O čem: Petr Brož, vesmírný geolog a popularizátor vědy přináší 70 příběhů ze Sluneční soustavy. Jsou to odpovědi na zvídavé otázky, ale možná i na takové, jaké by vás třeba ani nenapadly. Pomůže vám vysvětlit, jak najít na noční obloze Mezinárodní vesmírnou stanici, proč má Měsíc pupínky, ale třeba i proč na Zemi teče voda nebo jak si vyrobit sopku. Ilustrace Lucie Škodová.

 

Kateřina Pantovič: Justýnka a asistenční jednorožec          7+         Albatros, 96 stran
O čem: Jednorožec je pro holky, myslíte si možná, ale Hubert je prostě pro všechny! Justýnka trpí akutním nedostatkem fantazie a tak dostane asistenčního jednorožce na předpis. Postupně se ukáže, jak dobré je svoji představivost trénovat a podívat se na svět taky z jiného úhlu. Hubert je vtipný a překvapivý a celou knihu dokonale doplňují překrásné ilustrace Lény Brauner.
Další kniha pro děti od autorky: Mína a náhodní kolemjdoucí

 

 

 

Tomáš Končinský: Cesta z Ošemetna                                   5+        Albatros, 68 stran
O čem: V knížce najdete pohádky, jaké jste určitě ještě nečetli a potkáte v nich staré známé – lenost, strach ze tmy, pýchu a aroganci, ale taky strach z neznámého nebo odlišného. Příběhy mají vždycky originální námět, jsou zábavné a svěžím způsobem dětem ukazují, jak se vyrovnat s nejrůznějšími potížemi. Atmosféru dokreslují ilustrace Martiny Matlovičové. Kniha obsahuje taky mluvenou nahrávku, takže si pohádky můžete i poslechnout.
Další knihy od autora: Mlsné medvědí příběhy - Vzhůru na pól, Do Nepaměti, Překlep a Škraloup

 

 

Katherine Rundell: Dobrodruh                                                9+          Argo, 356 stran
O čem: Fred letí letadlem nad džunglí a přál by si ji prozkoumat. Přání se mu brzy splní, letadlo spadne přímo do amazonského pralesa. Nehodu přežijí ještě další tři děti. Společně se pokusí dostat z pralesa ven. Dobrodružný příběh o přežití v divočině vyhrál několik britských ocenění a podle ohlasů našich čtenářů se líbí klukům i holkám a to dokonce i těm, kteří tolik nečtou.

Další kniha autorky: Báječně nerozumné dobrodružství

 

 

Kiran Millwood Hargrave: Julie a žralok // Leila a modrá liška       10+           Slovart,
                                                                                                                                   250 // 256 stran
O čem: Vizuálně perfektní knihy s ilustracemi Toma de Frestona mají obě společné téma matky a dcery. V obou je hledání cesty k sobě propojeno s hledáním či cestou z říše zvířat. Knihy vás vtáhnout atmosférickými kresbami prostupujícími textem a pomocí špetky magického realismu ukážou někdy náročné rodinné vztahy. Maják ve Skotsku a sněžné pláně u polárního kruhu pak dodají tu pravou dávku melancholie.

Autorku můžete znát z fantasy knížek: Dívka z inkoustu a hvězd nebo Až přejde zima.

 

Fotografie ke knihám jsou převzaty z propagačních materiálů distributorů a mohou se na ně vztahovat autorská práva.

Zimní tipy dětské

Velký knižní čtvrtek 

Tematická inspirace: podzim 2023

188_big.jpg
658_big.jpg
789_big.jpg
723_big.jpg
243_big.jpg
381_big.jpg
194_big.jpg
308_big.jpg
253_big.jpg
173_big.jpg
651_big.jpg
355_big.jpg
271_big.jpg
882_big.jpg
254_big.jpg

Nevím

Josef Formánek

O čem: Tuhle knihu lze číst jako otevřený deník o pár dnech, které něco podstatného v životě autora změnily nebo také pouze jako noční rozhovor z očí do očí s někým nám povědomým... Laskavá slova o rodině, přátelích, létání, zkouškách ohněm i obyčejných malých bolestech a radostech...

Nakladatelství Gekko

 

Paměť dívky

Annie Ernaux
O čem: Vzpamatujeme se někdy z ponížení?
V létě roku 1958 přijde osmnáctiletá Annie Ernauxová na letním táboře v Normandii o panenství. Ve chvíli, kdy ji hlavní vedoucí, se kterým stráví noc, opustí, si Ernauxová uvědomí, že se podřídila jeho vůli a že ve svém smutku zůstává „otrokyní bez pána“. O padesát let později 
se vrací k úvahám o mladé ženě, kterou kdysi byla...
Od držitelky Nobelovy ceny za literaturu.

Nakladatelství Host

Toyen
První dáma surrealismu

Andrea Sedláčková

O čem: Svobodomyslná malířka a výrazná osobnost meziválečné umělecké avantgardy,nás dodnes inspiruje. Její biografie odkrývá dosud neznámá fakta a zachycuje historii mnoha Toyeniných obrazů.
Text doprovází přes dvě stě reprodukcí a dokumentárních černobílých i barevných fotografií.

Nakladatelství Prostor

Světlo v nás

Michelle Obama
O čem: V inspirativním titulu SVĚTLO V NÁS bývalá první dáma Michelle Obamová navazuje na svůj memoárový bestseller Můj příběh, sdílí praktickou moudrost i účinné strategie pro udržování vnitřní naděje a rovnováhy v dnešním nanejvýš nejistém světě.

Nakladatelství Argo


1964: Oči bouře

Paul McCartney

O čem:„Najednou se na nás upíraly miliony očí a vytvářely obraz, na který nikdy nezapomenu.“
Paul McCartney
Unikátní velkoformátová dárková kniha fotografií a vzpomínek Sira Paula McCartneyho z přelomového období legendárních The Beatles.
275 dosud nepublikovaných černobílých a barevných fotografií, které autor po téměř šedesáti letech nalezl ve svém archivu.
Fotografie pořízené Paulem McCartneym na 35mm film, převážně dosud nepublikované, zachycují převratné období od konce roku 1963 do začátku roku následujícího, kdy se The Beatles stali mezinárodní senzací a změnili běh hudebních dějin. 

Nakladatelství Práh

S hlavou v oblacích

Richard Dawkins

O čem: Asi každý se někdy zasnil, jaké by to bylo roztáhnout křídla a vznést se do vzduchu jako pták. Někteří dobrodruzi tyto sny proměnili ve skutečnost a cestování letadlem nám dnes připadá stejně všední jako jízda vlakem. Ale jak vlastně ptáci létají? A co netopýři nebo motýli? K čemu je některým savcům či plazům schopnost plachtit? A v čem se létající živočichové liší od letadel vyrobených lidmi? Odpovědi na tyto a další otázky hledá ve své knize proslulý evoluční biolog a autor teorie sobeckého genu Richard Dawkins, který čtenáře provází světem létajících tvorů a popisuje odvěké snahy člověka se jim vyrovnat. 

Nakladatelství Dokořán

TEĎ
Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

David Böhm

O čem: Jak vypadá čas?
Proč si často někdo myslí, že ho nemá?
Kdo vymyslel hodinky?
Jak dlouho trvá TEĎ?
Knížka o čase. O tom, jak se proměňuje jeho vnímání. Co trvá dlouho a co krátce. Co chceme stihnout a co většinu života děláme. Co to je čas pro žraloka, jepici nebo zeměkouli. Knížka o uvědomování si, které se vždycky děje TEĎ, a o tom jak neplýtvat vesmírem. 

Nakladatelství Labyrint

Poslední medvěd
Hannah Gold

O čem: Představte si, že se skamarádíte s ledním medvědem. Zdá se vám to nemožné? Na Medvědím ostrově v souostroví Špicberky už dnes kvůli měnícímu se klimatu žádný lední medvěd nežije. To tvrdí malé April její tatínek, klimatolog, kterého výzkum i s dcerou zavede na vědeckou stanici daleko za polárním kruhem. Jenže April tam jednoho ledního medvěda přece jen zahlédne. Je zraněný, vyhublý a dočista osamělý. Holčička se rozhodne, že mu pomůže. Začíná tak největší dobrodružství jejího života… Dojemný příběh ukazuje, že každý bez ohledu na věk a sílu může vykonat velké činy a přispět k záchraně života na naší planetě.

Nakladatelství Argo

Aby se holky nebály
Václav Vokolek

O čem: Dětskou knížku renomovaného autora knih pro děti, Václava Vokolka, nazvanou „Aby se holky nebály“, tvoří řada jednou dějovou linií provázaných a svěžích pohádkových příběhů, v nichž se hlavní postava Žofie něčeho bojí – ať už je to fyzika, nebo konec světa – ale nakonec se její strach vždy ukáže jako neopodstatněný. Byť je knížka především krásnou literaturou, může dětem pomoci pojmenovat a možná i překonat různé vlastní obavy.

Nakladatelství Malvern

Poslední kacíř
Martin Chadima

O čem: Strhující historický román, který vás vtáhne do temného a záhadného světa středověku. Společně s Ondřejem a Petrem se ocitnete uprostřed epického boje mezi vírou a poznáním, plného nebezpečí a vzrušení. Tento fascinující příběh odkrývá zákulisí staré Prahy, kde se proplétají osudy hrdinů s temnými silami a střetávají se prastará tajemství s budoucím osudem. Připravte se na neuvěřitelně dobrodružnou jízdu středověkou Prahou.

Nakladatelství Argo

Láska v časech nenávisti
Kronika citů 1929 - 1939
Florian Illies

O čem: Láska si nikdy nebere pauzu — ani když svět zešílí. Florian Illies navazuje na své mezinárodně úspěšné knižní fresky roku 1913, onoho „léta jednoho století“, tentokrát se ovšem věnuje celé jedné dekádě, třicátým letům. Svět se nezadržitelně řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, lidé však stále hledají především lásku a blízkost druhého. Illies vypráví o třicátých letech strhující příběh — nikoli jako o věku katastrofy, nýbrž o všech, kdo nepřestávají milovat.

Nakladatelství Host

Nic
Janne Teller

O čem: Román Nic je závažnou zprávou o mladých lidech. V čem vidí smysl svého života. Jak snadno se mohou pod tlakem vrstevníků proměnit v násilnická monstra. Pomůže jim vlastní svědomí najít cestu zpět?
Vzhledem k otevřenosti, s jakou Janne Teller popsala myšlení a chování studentů v jednom dánském provinčním městě, byla kniha v Dánsku nejprve zakázána a vyšla až po celospolečenské diskusi. Následně byla přeložena do 35 jazyků a dosud se prodalo přes jeden a půl miliónů výtisků. V několika zemích je dokonce na seznamu povinné školní četby nebo mezi tituly doporučené četby studentů filosofie a psychologie. Kniha se dočkala několika divadelních adaptací a stala se předlohou k filmovému zpracování. V Čechách a na Slovensku je film Nic k vidění v kinech od začátku letošního června.

Nakladatelství Pulchra

13!
Třináct příběhů s přílohami

Pavel Tomeš

O čem: 13! (čti „třináct faktoriál“) je mozaika třinácti povídek, v nichž se postavy dostávají do neobvyklých situací, které ne vždy dopadnou úplně dobře. Ale ať už převládne smích nebo smutek, žádná tma není tak temná, aby ji neprozářil černý humor. Příběhy spolu sice nesouvisí, ale pro náročnějšího čtenáře je v nich roztroušeno pár narážek, které mají navodit pocit, že jo. Lze je číst v libovolném pořadí a nejspíš vás ohromí, kolik možností vám to dává. Kniha obsahuje i překvapivý bonus: přílohy, které příběhy dále rozvíjejí, což překonává nejčastější výhradu proti sbírkám povídek „sotva to začalo, tak to skončí“.

Nakladatelství OTOČ

Dareba
Beatrice Salvioni

O čem: Příběh přátelství dvou dívek, Francesky, která pochází z měšťanské rodiny, a Maddaleny/Dareby, jež v očích obyvatel vesnice představuje jakousi smůlonošku. Jsme v severní Itálii v období fašismu a italsko-etiopské války, kde platí pouze hlasy a názory „silných mužů“. Francescu fascinuje Maddalenina nespoutanost, dryáčnictví, a touží se připojit k její partě. Je jí čím dál víc jasné, že útlak a nespravedlnost vládne nejen jejímu životu, ale je podstatou fašistického režimu, ve kterém vyrůstá. 
Strhující román o dívčím dospívání na pozadí provincie v Pádské nížině, kde vládne kontrola, sexismus a násilí fašismu.

Nakladatelství Argo

Bohemia a Albion
Milan Jakobec

O čem: Autor knihy Bohemia a Albion sloužil čtyři roky ve Velké Británii jako český diplomat, v roce 1997-1998 jako vedoucí zastupitelského úřadu v Londýně ve funkci chargé d´affaires. Knížka obsahuje řadu informací o britsko-českých vztazích, kterých se vám v historických publikacích či bedekrech nedostane. V několika zábavných příbězích autor přibližuje práci českého diplomata v Londýně. 
Další část knihy je věnována portrétům osobností, které v historii zásadně přispěly k rozvoji česko-britských vztahů. 

Nakladatelství Volvox Globator

Texty a fotografie ke knihám jsou převzaty z propagačních materiálů k Velkému knižnímu čtvrtku a mohou se na ně vztahovat autorská práva.

Inspirativní příběhy

Téma měsíce: srpen 2023

Malí lidé, velké sny

Pro: děti 4+

O čem: Celostránkové ilustrace, jednoduše zpracované, životní příběhy známých osobností z různých oborů (vědci, umělci, spisovatelé, významné osobnosti dějin…)

• Královna Alžběta II., Marie Curie, Anne Frank, Audrey Hepburn, Coco Chanel, Frida Kahlo
• JRR Tolkien, Albert Einstein, David Attenborough, Neil Armstrong, Pablo Picasso

Nakladatelství Slovart

 

Vynálezci, kteří to nevzdali

Pro: děti 8+

• Když se vůbec nedaří
O čem: Slavní vynálezci a jejich nezdařené pokusy. Dělat chyby není chyba.

Nakladatelství Slovart

• Nevšedníci

O čem: Neznámí čeští vynálezci, kteří ale vždycky šli svou neotřelou cestou.

Nakladatelství Pikola

Obě knihy kombinují text, ilustrace a komiks.

 

Statečné ženy

Pro: děti i dospělé

• Nebojsy (komiks)

O čem: Ženy, které měly odvahu stát si za svým, neznámé hrdinky, odvážní můžeme být i v obyčejném životě, snaha o lepší (a spravedlivější) svět kolem nás.

Nakladatelství Lipnik

• Neohrožené ženy (komiks)

O čem: Důležité momenty v ženském hnutí, otroctví, právo na vzdělání a zaměstnání, volební právo, rovnoprávnost.
Nakladatelství Argo

 

Pro: dospělé

• Ženy, které mi nedají spát

O čem: Cesta kolem světa po stopách odvážných cestovatelek, nadaných spisovatelek a vášnivých umělkyň.

Nakladatelství Motto

 

Osobní příběhy

Pro: dospělé
• Bez vlasů (komiks)

O čem: Autobiografie, autoimunitní onemocnění alopecie, originální komiksové zpracování, české autorky – Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová

Nakladatelství Paseka

• Patrik Banga: Skutečná cesta ven

O čem: Cesta romského chlapce mezi novinářskou elitu. Realita romů z devadesátek. Magnesia Litera 2022

Nakladatelství Host

• Édouard Louis: Jak se stát jiným

O čem: Může se člověk neustále měnit, aniž by ztratil sám sebe? Hluboce dojemný a osobní román francouzské literární hvězdy, autora Skoncovat s Eddym B.

Nakladatelství Paseka

• Terry Pratchett

O čem: Částečně autorizovaný životopis legendárního spisovatele, tvůrce série Zeměplocha.

Nakladatelství Argo

• Dave Grohl: Vypravěč

O čem: O cestě rockera, původního člena Nirvany a frontmana Foo Fighters

Nakladatelství Pangea
• Wim Hof: Cesta ledového muže

O čem: Legendární otužilec a jeho metoda, jak využít svůj fyzický i psychický potenciál.

Nakladatelství Jota


Hrdinové v obtížných situacích

Pro: děti

• Deník Anne Frankové (komiks) (9+)
O čem: Komiksové ztvárnění slavného deníku Anne Frank, zachycuje její pohled na svět, její osobnost, humor a intelekt.

Nakladatelství Triáda

• V šedých tónech (komiks) (10+)
O čem: O nelidskosti sovětského režimu, o nezdolnosti a vynalézavosti dětí navzdory hrůzným okolnostem

Nakladatelství CooBoo

• Vilma běží o život (9+)

O čem: Vilma se ztratí při běžeckém závodě v džungli, zachrání ji domorodý kmen. Nové prostředí, noví kamarádi, nové výzvy a touha vrátit se domů.

Nakladatelství Albatros

• Tajemství v lahvi (9+)
O čem: Irena Sendler, málo známá hrdinka, která zachránila stovky židovských dětí z varšavského ghetta, její příběh je smutný i povznášející, nádherně zpracovaný.

Nakladatelství Albatros

• Melissa (10+)

O čem: Citlivý román pro děti, mládež ale i dospělé, o hledání vlastní identity, o touze být sám/sama sebou, o přijetí, o pocitech, kterými si transgender děti v takové situaci procházejí.

Nakladatelství Albatros

• Dědeček v růžových kalhotách (4+)
O čem: Nenápadné hrdinství, aktuální témata klimatu, odpadu nenápadně zabudovaná do osobního příbehu.

Nakladatelství Albatros

Inspirativní příěhy
bottom of page